Eurest w PolsceRestauracje i cateringUsługi wspomagająceJakośćProgram zdrowego odżywianiaKarieraKsięga sugestiiKontakt


„Prawidłowe żywienie jest konieczne nie tylko, dlatego, aby zapobiec chorobom ale i dlatego, żeby umożliwić wyzwolenie wszystkich potencjalnych sił biologicznych organizmu, co jest warunkiem prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego oraz wytworzenia należytej odporności na niekorzystne działanie czynników środowiskowych”

prof. Aleksander Szczygieł

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia jest odzwierciedleniem najbardziej aktualnych badań nad żywieniem, prowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda. Piramida została opracowana przez zespół naukowców pod kierunkiem profesora Waltera Willetta’a *

Piramida ma za zadanie w łatwy sposób określić, jakie produkty należy jeść często, a jakie rzadziej. Równocześnie ma przypominać każdego aktywności fizycznej każdego dnia i wybieraniu jedynie zdrowych produktów.

Nowa Piramida sugeruje:

• Ograniczenie czerwonego mięsa, ziemniaków i przetworzonych zbóż, takich jak biały chleb
• Ograniczenie nabiału do jednej lub dwóch porcji dziennie, włączając suplementację wapniem
• Zastąpienie niezdrowych tłuszczy nasyconych zdrowszymi nienasyconymi olejami roślinnymi
• Spożywanie dużych ilości pełnoziarnistych zbóż, owoców i warzyw
• Branie codziennie naturalnych multiwitamin
• Picie ograniczonej ilości alkoholu, głównie czerwonego wytrawnego wina
• Aktywność fizyczną każdego dnia.

*Profesor Walter C. Willett szef Szkoły Zdrowia Publicznego i wykładowca w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harrvarda to jeden z największych autorytetów w epidemiologii i żywieniu. Jest głównym twórcą Nowej Piramidy Zdrowego Żywienia.

kreacja, druk, foto